Nominasjonene til den 76. Tony Awards er kunngjort. Prisene, som hedrer det beste av Broadway-produksjoner og forestillinger fra året før, vil bli holdt på United Palace i New York City 11. juni.
Totalt 38 show var i strid om Tony-nominasjoner denne gangen, hvorav musikalen Noen liker det varmt, leder listen med 13 nikk. Les videre for å finne den komplette listen over nominasjoner.
76. Tony Awards-nominasjoner
Nominasjonene ble annonsert tirsdag av Funny Girl stjerne Lea Michele og skuespiller Myles Frost, som vant Tony i fjor for å ha spilt Michael Jackson i MJ the Musical. Noen liker det varmt etterfølges av & Juliet, New York, New York, og rystet, som hver har mottatt 9 nominasjoner. Her er hele listen over nominerte:
Beste bok av en musikal
& Juliet: David West Read
Kimberly Akimbo: David Lindsay-Abaire
New York, New York: David Thompson og Sharon Washington
Rystet: Robert Horn
Noen liker det varmt: Matthew López og Amber Ruffin
Beste originale partitur (musikk og/eller tekst) skrevet for teatret
Almost Famous – musikk: Tom Kitt, tekster: Cameron Crowe og Tom Kitt
Kimberly Akimbo – musikk: Jeanine Tesori, tekst: David Lindsay-Abaire
KPOP – musikk og tekster: Helen Park og Max Vernon
Shucked – musikk og tekster: Shane McAnally og Brandy Clark
Some Like It Hot – musikk og tekster: Marc Shaiman og Scott Wittman
Beste ytelse av en skuespiller i en hovedrolle i et teaterstykke
Yahya Abdul-Mateen II, Topdog/Underdog
Corey Hawkins, Topdog/Underdog
Sean Hayes, God natt, Oscar
Stephen McKinley Henderson, Between Riverside and Crazy
Wendell Pierce, en selgers død
Beste ytelse av en skuespillerinne i en hovedrolle i et skuespill
Jessica Chastain, et dukkehjem
Jodie Comer, Prima Face
Jessica Hecht, sommer, 1976
Audra McDonald, Ohio State Murders
Beste ytelse av en skuespiller i en hovedrolle i en musikal
Christian Borle, Noen liker det varmt
J Harrison Ghee, Noen liker det varmt
Josh Groban, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Brian d’Arcy James, Into the Woods
Ben Platt, Parade
Colton Ryan, New York, New York
Beste ytelse av en skuespillerinne i en hovedrolle i en musikal
Annaleigh Ashford, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Sara Bareilles, Into the Woods
Victoria Clark og Kimberly Akimbo
Lorna Courtney og Juliet
Micaela Diamond, Parade
Beste ytelse av en skuespiller i en fremhevet rolle i et teaterstykke
Jordan E Cooper, Ain’t No Mo’
Samuel L Jackson, The Piano Lesson
Arian Moayed, et dukkehjem
Brandon Uranowitz, Leopoldstadt
David Zayas, levekostnader
Beste ytelse av en skuespillerinne i en fremhevet rolle i et skuespill
Nikki Crawford, Fat Ham
Crystal Lucas-Perry, Ain’t No Mo’
Miriam Silverman, Tegnet i Sidney Brusteins vindu
Katy Sullivan, levekostnader
Kara Young, levekostnader
Beste ytelse av en skuespiller i en fremhevet rolle i en musikal
Kevin Cahoon, skremt
Justin Cooley, Kimberly Akimbo
Kevin Del Aguila, Noen liker det varmt
Jordan Donica, Camelot
Alex Newell, skremt
Beste ytelse av en skuespillerinne i en fremhevet rolle i en musikal
Julia Lester, Into the Woods
Ruthie Ann Miles, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Bonnie Milligan, Kimberly Akimbo
NaTasha Yvette Williams, Noen liker det varmt
Betsy Wolfe og Juliet
Beste sceniske design av et skuespill
Miriam Buether, Prima Face
Tim Hatley og Andrzej Goulding, Life of Pi
Rachel Hauck, God natt, Oscar
Richard Hudson, Leopoldstadt
Dane Laffrey og Lucy Mackinnon, A Christmas Carol
Beste sceniske design av en musikal
Beowulf Boritt, New York, New York
Mimi Lien, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Michael Yeargan og 59 produksjoner, Camelot
Scott Pask, rystet
Scott Pask, noen liker det varmt
Beste kostymedesign av et skuespill
Tim Hatley, Nick Barnes og Finn Caldwell, Life of Pi
Dominique Fawn Hill, Fat Ham
Brigitte Reiffenstuel, Leopoldstadt
Emilio Sosa, Ain’t No Mo’
Emilio Sosa, God natt, Oscar
Beste kostymedesign av en musikal
Gregg Barnes, noen liker det varmt
Susan Hilferty, Parade
Jennifer Moeller, Camelot
Clint Ramos og Sophia Choi, KPOP
Paloma Young og Juliet
Donna Zakowska, New York, New York
Beste lysdesign av et skuespill
Neil Austin, Leopoldstadt
Natasha Chivers, Prima Facie
Jon Clark, et dukkehjem
Bradley King, Fat Ham
Tim Lutkin, Life of Pi
Jen Schriever, en selgers død
Ben Stanton, A Christmas Carol
Beste lysdesign av en musikal
Ken Billington, New York, New York
Lap Chi Chu, Camelot
Heather Gilbert, parade
Howard Hudson og Juliet
Natasha Katz, noen liker det varmt
Natasha Katz, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Beste lyddesign av et skuespill
Jonathan Deans og Taylor Williams, Ain’t No Mo’
Carolyn Downing, Life of Pi
Joshua D Reid, A Christmas Carol
Ben og Max Ringham, et dukkehjem
Ben og Max Ringham, Prima Face
Beste lyddesign av en musikal
Kai Harada, New York, New York
John Shivers, rystet
Scott Lehrer og Alex Neumann, Into the Woods
Gareth Owen og Juliet
Nevin Steinberg, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Beste koreografi
Steven Hoggett, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Casey Nicholaw, noen liker det varmt
Susan Stroman, New York, New York
Jennifer Weber og Juliet
Jennifer Weber, KPOP
Beste orkestreringer
Bill Sherman og Dominic Fallacaro, og Juliet
John Clancy og Kimberly Akimbo
Jason Howland, skremt
Charlie Rosen og Bryan Carter, Some Like It Hot
Daryl Waters og Sam Davis, New York, New York
Beste regi av et teaterstykke
Saheem Ali, Fat Ham
Jo Bonney, levekostnader
Jamie Lloyd, et dukkehjem
Patrick Marber, Leopoldstadt
Stevie Walker-Webb, Ain’t No Mo’
Max Webster, Life of Pi
Beste regi av en musikal
Michael Arden, Parade
Lear deBessonet, Into the Woods
Casey Nicholaw, noen liker det varmt
Jack O’Brien, skremt
Jessica Stone, Kimberly Akimbo
Beste spill
Ain’t No Mo’ av Jordan E Cooper
Between Riverside and Crazy av Stephen Adly Guirgis
Levekostnader av Martyna Majok
Fat Ham av James Ijames
Leopoldstadt av Tom Stoppard
Beste musikal
& Juliet
Kimberly Akimbo
New York, New York
Rystet
Noen liker det varmt
Beste gjenoppliving av et skuespill
Pianotimen
Et dukkehjem
Skiltet i Sidney Brusteins vindu
Topdog/Underdog
Beste revival av en musikal
Inni skogen
Camelot
Parade
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Prisutdelingen vil bli sendt direkte på CBS og Paramount+ søndag 11. juni kl. 20.00 ET.